Pirmajos divos rudens mēnešos konkursa “atlaid mammu!” ietvaros – no Kaņiera, Babītes, LVM Gulbju, Alūksnes ezeriem, kā arī Sedas dīķiem saņemti pieteikumi no 17 copmaņiem par 38 noķertām un atlaistām zivīm, no kurām 3 ir asari, bet pārējās līdakas ar kopgarumu ap 30 metriem. Oktobrī konkursam pieteiktas 8 noķertas un saudzīgi atlaistas “mammas” virs 1 metra garuma. Šādi skaitļi ir absolūtais konkursa rekords, tikmēr sezona vēl nav noslēgusies un pieteikumi

“atlaid mammu!” kustība neiestājas par striktu ķer un atlaid – tas iekodēts tās nosaukumā – atlaid mammu, atlaid zemmērus, atlaid saudzīgi utt., tomēr sava zivtiņa ir arī jānoēd. Māka prasmīgi pagatavot lomu arī ir cieņas izrādīšana zivīm. “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” pēdējā videolekcija Nr.15 – restorāna Aprika šefpavāra maģija – kā ar četrām 55 cm līdakām pabarot 30 cilvēkus? Tas nav par pierīšanos, bet izbaudīšanu – labu

Daugavas muzeja vēsturnieks Aivars Siliņš “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” ietvaros uzbur senās Latvijas ainavu – ūdeņus, zivis un cilvēkus. Sēsties laika mašīnā un ceļo!

No haizivīm līdz lašiem un līdakām – ko atklāj marķētu zivju raidītāju iesūtītie dati jeb telemetrija? Par migrāciju, barošanos, vairošanos un daudz ko citu “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” pasākumu cikla 13. lekcijā no Vides Risinājumu institūta vadošā pētnieka Matīsa Žagara.

Babīte rudenī ir miglas un līdaku valstība, tāpēc “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!” noslēdzošā pasākuma norises vietas izvēle krita uz “Vecupenieku” atpūtas bāzi. Ar “Vecupeniekiem” atlaid mammu! sadarbojas jau pusotru gadu – pagājušajā rudenī tur tika izvietotas akcijas zivjusiles, lai pārbaudītu makšķernieku auditorijas atsaucību “selektīvām plēsēju medībām”. Interese izrādījās vairāk nekā liela! Notika gan ķer&atlaid sacensības Jerkfest , gan pāris mēnešu laikā tika noķertas vismaz 30 līdaku lielmātes.

Informācija, zināšanas, cope un biedriskums vienuviet! Pasākuma organizētāji informē par izmaiņām afišā – diemžēl Valters un Roberts nevarēs ierasties, taču viņu vietā saudzīgas copes instrukcijas sniegs pazīstamais trofejlīdaku speciālists Normunds Ikomass un Latvijas izlases dalībnieks Māris Auziņš, kurš svaigi ieradies no Pasaules čempionāta spiningošanā no laivām, kurā Latvija izcīnīja bronzas godalgas. Tiekamies “Vecupeniekos”!

“Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” ietvaros okeanologs Valters Žeižis prezentē lekciju “Klimatiskie un laika apstākļi”, makšķerniekiem un dabas draugiem atklājot hidrometeoroloģijas vektorus, kas attiecas tieši uz viņiem. Ieskaitot skābekļa problēmas Baltijas jūras reģiona mērogā.

Dabā it visi procesi un dzīvas radības ir saistītas vienā veselumā, lai makšķernieki – dabas draugi labāk izprastu zemūdens pasaules norišu nianses, dažkārt jāiepazīstas ar tieši un netieši saistītām tematikām, kas ietekmē plēsīgo zivju dzīvi ezerā. Vides risinājumu institūta pētniece Linda Buholce izskaidro dabīgās atlases principus zemūdens pasaules plēsīgo zivju dzīvē.

Dabā it visi procesi un dzīvas radības ir saistītas vienā veselumā, lai makšķernieki – dabas draugi labāk izprastu zemūdens pasaules norišu nianses, dažkārt jāiepazīstas ar tieši un netieši saistītām tematikām, kas ietekmē plēsīgo zivju dzīvi ezerā. Piedāvajam videolekciju, kurā tiek apskatīts Latvijas un visas Eiropas “problēm-putns” jeb jūras krauklis, pazīstams arī kā kormorāns. Stāsta ornitologs Kārlis Millers.

Šo varētu arī dēvēt par dubulto sensāciju, jo divreiz noķertas un atlaistas līdakas konkurss “atlaid mammu!” ir piedzīvojis jau pagājušajā sezonā, kad tādi gadījumi bija divi – Kaņierī un Gulbju ezerā. Bet tāds gadījums, kā šis – pirms divām nedēļām (01.09.) atlaista līdaka tam pašam spiningotājam pieķeras vēlreiz, bet šoreiz Mammmadaba sacensību laikā (15.09.) un atnes uzvaru šajā posmā, ir pirmais! Šis stāsts aizsākās 1. septembrī, kad LVM Kaņiera ezera