3. atlaid mammu! sezonā, kura ilga no laivu sezonas atklāšanas brīža 1. maijā līdz pat pirmajam ledum 30. novembrī, norisinājās ne vien konkurss, kura ietvaros dalībnieki – copmaņi iesūtīja pieteikumu ar savām noķertajām un atlaistajām zivīm, bet arī daudzas citas sabiedriskas aktivitātes. Šosezon konkursā un atlaid mammu! aktivitātēs iesaistījās rekordliels dalībnieku un jauno dalībnieku skaits, kā arī atlaid mammu! aizsācējiem – LVM ezeriem piepulcējās populārie Burtnieka, Alūksnes, Babītes ezeri un Sedas dīķi, no kuriem visiem saņemti pieteikumi par noķertām un atlaistām lielām zivīm. Šogad konkurss saņēma pieteikumus no 37 copmaņiem visā Latvijā, to skaits, kuriem neizdevās tikt pie savas „konkursantes”, vērtējams kā trīsreiz lielāks; konkursam pieteikto zivju (līdakas + asari) kopgarums – 77, 65 metri. 7 mēnešu laikā pieteiktas 14 metru vai garākas zaļsvārces ar otru iespēju; atlaistas kopumā vairāk nekā 260 dažādu izmēru līdakas un ap 200 asari. Konkursa ieskaitei kvalificējās līdakas no 65 cm, kopā 69 zivis un 30 asari, sākot no 35 cm. Līderis plēsīgo zivju pieteikumu skaita ziņā ir Babītes ezers un „Vecupenieku” bāze – 35 pieteikumi, Lielauces ezers – 26, Kaņieris – 21, Alūksnes ezers – 12, Gulbju ezers – 10, Burtnieks – 4, Tērvetes ūdenskrātuve un Sedas dīķi – pa 2.

3. sezonas lielākā līdaka “atlaid mammu!” konkursā Normunda Ikomasa izpildījumā – 123 cm

Lielākie lomi un to pieteicēji                                

10 sezonas gala laureāti tika noskaidroti 3 garāko eksemplāru un lielāko līdaku kopgarumu nominācijās līdakām un 2 lielākos eksemplārus un asaru kopgarumus. Lielāko līdaku – 123 cm, kā ilgstošu pūļu dāsnu atlīdzinājumu no dabas un Alūksnes ezera, noķēra copes gids un atlaid mammu! saudzīgas copes instruktors – Normunds Ikomass. 2. lielākā zaļsvārce šajā sezonā arī no Alūksnes ezera – vietējā makšķernieka Jura Ozoliņa izpildījumā ar velci – 120 cm. Mušiņmakšķernieks Arturs Suhomiro savu rekordlīdaku – 115 cm kā lielu sensāciju piemānīja ar mušu 2. jūlijā Babītes ezerā – piecu mēnešu laikā šī līdakmamma atdeva tikai divas pozīcijas un ir sezonas 3. lielākā. Kopumā konkurss saņēma 14 „zelta”, virs 1 metra, līdaku pieteikumus, 15 „sudraba” zaļsvārces, no 85 cm līdz 1 metram un 32 „bronzas” – no 70 cm līdz 85 cm. Pieteikto zivju kopgarumu konkurencē, lielāko noķerto un atlaisto līdaku kopgarumu iesniedza Mārtiņš Tihanovs – 8,47 metri ar 11 zivīm (77cm vid.gar.), 2. lielākais kopgarums alūksnietim Ingum Ozoliņam – 6,94 metri ar 7 zivīm (99,15cm! vid.gar.), trešais kopgarumos Modris Skulte ar 6,48 metriem un 8 zivīm (81cm vid.gar.).  Lai aina par plēsīgajām zivīm būtu pilnīgāka, konkurss pieņēma arī asaru un zandartu pieteikumus. Zandarts netika iesniegts neviens, daba viņu apveltījusi ar restorāna klases gaļu.., toties strīpaiņu asaru – mūsu „sarkanspuru basu” birums bija pārsteidzošs – kopā 30 lielkupraiņi atlaisti rūpēties par nākamo paaudzi! Divi prāvākie ir 42 cm gari no dažādiem copmaņiem – Artūra Veidemaņa un Edgara Kukuša, bet no viena un tā paša ražīgā LVM Lielauces ezera. Lielākie asaru kopgarumi – Edgaram un viņa pāriniekam Matīsam Rušam. Konkursam pieteiktie svītraiņi vairumā gadījumu ķerti ar silikona mānekli, pārējie noķerti ar džerku vai rotiņu.

Lielākais līdaku kopgaruma – 8,47 metri ar 11 zivīm – autors Mārtiņš Tihanovs

„Vasarnieku” laikapstākļi un pieteikumu dinamika

Konkursa atlaid mammu! 2018. gada pieteikumu tabula atklāj šīs sezonas „stūrakmeņus” zemūdens un virsūdens valstībās un ļauj izdarīt nevispārināmus secinājumus par ķeršanas vietām, laiku, laikapstākļiem un tehnikām. Laivošanas sezona sākās ar maijā sen nepieredzētu svelmi un sausumu, kas nozīmēja zemu ūdens līmeni un strauju ūdeņu sasilšanu un ūdensaugu savairošanos. Plēsīgās zivis šķita kā apmulsušas no notiekošā. Pieteikumi konkursam pienāca viļņveidīgi – pirmajos datumus, mēneša vidū un beigās. Jūnijā, laika apstākļiem mainoties, plēsīgās zivis kļuva aktīvākas – pieteikumi saņemti visa mēneša garumā. Jūlija pirmajās dienās vēl vēsumā un vējā lielā vēl bija uzmānāmas uz mušu vai džerku, atgriežoties karstumam, pieteikumi turpināja pienākt, bet ar mazāku zivju vidējo izmēru. Augustu, ķeršanās aktivitātes ziņā, konkursanti novērtējuši ar vidējo atzīmi 6,3. Vispirms – Matīsa Rušas un Edgara Kukuša episkais „iznāciens” Lielauces ezerā mammadaba spiningošanas maču ietvaros – „zelta atslēdziņas” piemeklēšana lielo kupraiņu baram un to saudzīga atbrīvošana. Nākamais pārsteigums – Normunds Ikomass copes ekspedīcijas laikā, šķietami bezcerīgajā – dēļ karstuma un ūdens ziedēšanas – Alūksnes ezerā, kāta galā turēja vairākas brangas līdakmammas, no kurām lielāko iesniedza konkursam – 123 cm! Normunds neslēpa savu viedokli – Alūksnes ezeram ir labas perspektīvas tieši „big-bait” copes tematikā, kuras nākotnē vēl jāpārbauda. Bez alūksnietes, labības mēnesī konkursam pieteiktas, vēl divas  metrīgās līdakas no Burtnieka un Babītes ezeriem. Septembris atnesa mazo sensāciju – „Uzzini un izglītojies” pasākuma laikā Mārtiņa Tihanova noķertā un atlaistā līdaka viņam pieķērās vēlreiz, tajā pašā vietā, divas nedēļas vēlāk un nodrošināja uzvaru mammadaba posmā!

Divreiz noķerta un atlaista līdaka šogad tikai viena – no Kaņiera ezera

Zinību mēnesī savu pirmo zivi konkursam iesniedza jaunākais no dalībniekiem – Cedriks Andris Griķis – 76 cm no LVM Kaņiera ezera, lielāka ķeršanās aktivitāte – tieši mēneša beigās. Jau iepriekš rakstījām, ka oktobrī tika lauzti rekordi lielo līdaku skaita ziņā, kā arī apstiprinājās jau esošās hipotēzes par rudens „zelta” periodu – tika pieteiktas 7 līdakas, kas garākas par metru, ienāca pirmie lomi arī no Sedas dīķiem – ķērās gan velcējot, gan ķerot džerka un „big-bait” tehnikās. Novembris ar sausumu un valdošajiem austrumu vējiem pie zema ūdens, un salīdzinoši agro ledus garozu piegādāja tikai četrus pieteikumus, no kuriem pēdējais par „zelta” līdaku no LVM Tērvetes ūdenskrātuves, kas ķerta ar dabīgo ēsmu. Tikai 6% gadījumu pieteicēji anketā norādījuši lietainu copes laiku, lielais vairums zivju ķerts „atpūtnieku” laikapstākļos. Ievērojami liela daļa trofejnieču ķertas ar lieliem mānekļiem. Vairāk līdaku vasarā noķerts no rītiem un vakara stundās, rudenī šī atšķirība izzūd.

2. brangākais Artūra Veidemaņa noķertais un atlaistais Lielauces ezera dižasaris

atlaid mammu! citos informācijas pasākumos

Paralēli atlaid mammu! konkursam, sadarbībā Valsts zivju fondu, Latvijas valsts mežiem, Burtnieka novadu, aģentūru ALJA un atpūtas bāzi „Vecupenieki” īstenoti izglītojošie pasākumi „Uzzini un izglītojies kopā ar „atlaid mammu!””, ar šo pasākumu ietvaros noorganizētajām populārzinātniskajām lekcijām skaidrojām „atlaid mammu!” kustības eksistenciālo pamatotību – izglītojot copmaņus ihtioloģijas, hidrometeoroloģijas, ornitoloģijas, klimatoloģijas, novadpētniecības, ģeoloģijas, vēstures uc. jautājumos, tika likti pamati jauna veida izpratnei par makšķerēšanu kā hobiju un makšķerniekiem, kas paši rūpējas par saviem nākotnes lomiem, copējot saudzīgi. Pasākumi norisinājās 5 populārāros Latvijas ezeros visas sezonas garumā – Burtnieka, Lielauces, Alūksnes, Kaņiera un Babītes ezeros. Tika noorganizētas saudzīgas copes instrukcijas un iemūžinātas 15 populārzinātniskas prezentācijas (visas videolekcijas pieejamas www.atlaidmammu.lv). Sadarbojoties ar TV raidījumu „Makšķerē ar Olti” radīti četri sižeti par saudzīgu – ilgtspējīgu makšķerēšanu LVM ezeros kopā ar konkursa 3. sezonas atbalstītājiem un viesiem (visi sižeti www.mammadaba.lv).

Skats uz “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” LVM Kaņiera ezera pasākumu

 

15. decembrī Latvijas valsts mežu telpās, Rīgā, Vaiņodes ielā 1, notiks rudens mēnešu un visas sezonas uzvarētāju apbalvošana un svinīgais sezonas noslēgums. Konkursu „atlaid mammu!” 2018. gadā atbalstīja SIA Ieroči, FishBon, Eholotes.lv un Golteenn. Informācija par „atlaid mammu!” 4. sezonu sekos jau jaunajā gadā, intrigas uzturēšanai iespējams atklāt, ka iespējama paplašināšanās kā arī izmaiņas spēles noteikumos, bet pamatdoma paliks tā pati – atlaid mammu!