Augusta pirmajā dienā, Spāres atpūtas bāzē pie LVM Gulbju ezera norisinājās celtniecības materiālu uzņēmuma Sakret Latvija darbinieku spiningošanas sacensības izmantojot „atlaid mammu!” zivjusiles, piedalījās apmēram 10 ekipāžas. LVM Gulbju ezers, Spāres pagasta, Kurzemes un visas Latvijas lepnums – lietpratēju aprindās dēvēts par „mazo Somiju” – veiksmes gadījumā, domājošs makšķernieks var nepārspīlējot cerēt uz vairāk nekā trim kontaktiem ar milzenēm; un kur vēl mājīgie, sveķainā gaisa apvēdītie namiņi! Tā ir īstenības pasaka – veldze miesai un garam! Arī Mārim Miķelsonam – šī pasākuma organizatoram un „Atlaid mammu” biedram, ezers šķiet simpātisks, jo ir ideāli piemērots āra aktivitātēm kolēģu un draugu lokā. Šeit jāpiemin, ka tieši Mārim, projekta 4. sezonā, jau ir izdevies kļūt par vienas sensācijas autoru – jūnija beigās viņš uzstādīja jauno LVM Kaņiera ezera „atlaid mammu!” rekordu – 121 centimetrs milzu mammai!

 Ir dzirdēts, ka pastnieks mēdzot zvanīt divreiz – jau neilgi pēc būvnieku mača starta signāla – Mārim kātā atskan trula, bet sirdīga cope, uzspiež patīkams smagums, un nevienlīdzīgā cīņa ir sākusies! Zaļsvārce turas godam – pret dzeloņiem mutē tai ir savi paņēmieni – headshake kā to dēvē Skandināvijā jeb enerģiska galvas purināšana, citreiz dižlīdaka uzkūleņo kā lasis, bet pievilkta pie laivas, cenšas rast patvērumu zem tās, ja makšķeraukla neaizķeras aiz kāda nodevīga negluduma, tā var viegli pārtrūkt… Milzīgs bija spiningotāja M.Miķelsona pārsteigums, kad, iztrakojusies pēc iepriekš minētajiem niķiem un stiķiem, tā tiek iesmelta gumijotajā uztveramajā  tīklā, un pēc pirmā skata ir skaidrs, ka šī nav „kārtējā metriniece”, bet klasi augstāk stāvošs kustonis. Satrauktu sirdi un trīcošām rokām, guldīta iepriekš saslapinātā zivjusilē, un zobainā uzrāda neticamos 116 centimetrus! Mazajā Gulbī! Kārtējā zivs, kurai iepriekšējās sezonās LVM ezeros neviena cita izmēra ziņā pat tuvumā nestāvēja…! Staltbrieži tuvējās norās satraukti saausās – pār „mazo Somiju” nodārd triumfa auri… Un ne bez iemesla – Māra Miķelsona rēķinam pievienojas vēl viens LVM ezeru rekords! 4. sezona Mārim izvērtusies superveiksmīga – turklāt tā vēl nav galā – dižplēsēju pieteikumi tiks pieņemti, kā ierasts, līdz 30. novembrim. Neraugoties uz LVM Gulbju ezera „vāravas” iespaidīgajiem apjomiem, augustā veselas 2 Alūksnes ezera zaļsvārces konkursa tabulā pakāpušās augstāk. „Malēnijas motoriņam” un dižmammu pavēlniekam Ingum Ozoliņam nav prātā apstāties un sarunā ar raksta autoru copmanis atklāj, ka ar big-bait spiningošanas inventāru, viņš copi apgūst no jauna, un sapņainam pašapmānam jaunajā zivju pasaules redzējumā, vietas neesot… Augustā pieteiktās līdakas Ingum sagādās galvenās balvas kā par lielāko līdakas eksemplāru, tā par lielāko vienas zivju sugas 3 pārstāvju kopgarumu viena kalendārā mēneša ietvaros…, Veiksminieka komentāri ir īsi – Ingum paveicies ar ar dzīvesvietu, darbu un tuvajiem cilvēkiem, kuri ir gatavi izprast un atbalstīt šo kaisli uz ūdeņiem un apakšpasaules iemītniekiem. Ja būtu jāsalīdzina Māra un Ingus rezultāti, tad skaitliski Ingus ir priekšā, bet kvalitātes bonusu, šķiet, pelnījuši M.Miķelsona sasniegumi – LVM ezeros rekordi laboti ar milzu atrāvieniem – par 13cm mazajā Somijā un 20 cm vējainajā Kaņiera ezerā. Kas attiecas uz Alūksnieti – jaudīgākie no dižmammu spiningotājiem oktobrī un novembrī lūkos sasniegt valsts rekordu – lai veicas!

Augustā kopumā saņemti 18 trofeju pieteikumi – tikai līdakas. Savu personīgo rekordu kopā ar dusmīgajām partnerēm sagaidījuši, veiksmīgie un neatlaidīgie Ingus un Māris, kā arī konkursa „atlaid mammu!” jaunpienācēji – Kristaps Basovs, Augusts Tutāns, Ivars Dubrovs, Agnis Tīfentāls un skolnieks Nils Skulte, ilgaddējā spiningošanas aktīvista Modra Skultes dēls – visiem tiks pēc nopelniem – kam GM nozīme, kam balva! Pavisam augustā pieteikti 18,14 metri noķertu un atlaistu līdaku; lomiem bagātākie ezeri lapkriša priekšvakarā – Alūksnes ezers, visi četri LVM ezeri un Babītes ezers, kurš pavasarī cieta no mazūdens. Jāatgādina, ka balvu fondu „atlaid mammu!” 4. sezonā nodrošina labākie makšķerlietu tirgotāji un ražotāji –  SIA Ieroči , Eholotes, FishBon un  Golteenn, jo visa šo zīmolu pārstāvju  dzīve ir makšķerēšana un/ vai  otrādi…

Par mazo sensāciju augustā parūpējās Rīgas makšķernieks Edgars Krūmiņš, bet pirms tam – jūnijā sensācijai pamatu ielika Otto Millers, spiningabrālis ar specializāciju uz lielām līdakām! Ne viena cita zivs viņu nevilina un nefascinē vairāk kā „zobainā torpēda”, un jaunā cilvēka izpratnē lomam nav jābūt beigtam un skumjam, bet saudzīgu copes ideju izplatīšanos Otto vērtē kā likumsakarīgu procesu. Kaut gan Usmas ezeram, kurš „atlaid mammu!” projektam, pateicoties „Bukdangu” saimnieka Ata Maldoņa darbībām, pievienojās tikai šogad, līdz, piemēram, Alūksnieša bagātībai vēl tāls ceļš ejams. Tomēr pirmie soļi ir sperti un „atlaid mammu!” apstiprina atkārtotas noķeršanas un atlaišanas gadījumu – Otto 92 cm garo Usmas mammeli apmānīja un saudzīgi atlaida 5. jūnijā, kā imitāciju izmantojot 23cm garo PigShad. Tieši 2 mēnešus vēlāk, par 7 milimetriem paaugušos, Edgars to noķēra un atlaida vēlreiz. Jā, ir zivis, kuras neizdodas atlaist, ir tādas, kas atstāj iespaidu, ka ir pieķērušās, lai nomirtu un vienā šādā – letālā drāmā ar BIOR institūta palīdzību iedziļināsimies nākamajos rakstos – taču nesalīdzināmi lielāks ir to plēsīgo zivju skaits, kas ne vien izdzīvo, bet turpina baroties, augt un vairoties.