Babīte rudenī ir miglas un līdaku valstība, tāpēc “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!” noslēdzošā pasākuma norises vietas izvēle krita uz “Vecupenieku” atpūtas bāzi. Ar “Vecupeniekiem” atlaid mammu! sadarbojas jau pusotru gadu – pagājušajā rudenī tur tika izvietotas akcijas zivjusiles, lai pārbaudītu makšķernieku auditorijas atsaucību “selektīvām plēsēju medībām”. Interese izrādījās vairāk nekā liela! Notika gan ķer&atlaid sacensības Jerkfest , gan pāris mēnešu laikā tika noķertas vismaz 30 līdaku lielmātes. Daudzi zināmi copaņi pārspēja savus rekordus. “Vecupenieki” šobrīd veiksmīgi konkurē ar labākajām Latvijas copes vietām – piedāvā vairāk nekā 30 kvalitatīvu laivu un ap 70 guļvietu, piejami elektromotori – “mammistiem” tāds servis tīk! Turklāt arī vieta, kur sapulcēties

Sestdienas rīts iesākās ar saudzīgas copes instrukcijām, kurās kā jau ierasts vētījām tādas tematikas kā “nonākšana līdz copei”, atmiņas no īpašām copes reizēm. Iecienītāko mānekļu un lielāko lomu apspriešana arī netiek izlaista, tāpat dalībnieki pieskārās arī aktuāliem ekoloģijas un sociāliem jautājumiem.  Akcijas un projekta autors Matīss Ābiķis īsā uzrunā pieminēja Wired2Fish redaktora vārdus – makšķernieki ir īpašas brālības biedri, īpaši izredzēti savas iemīļotās nodarbes dēļ, tādēļ tādiem piemīt kopības spēks, jo, kā zināms, dalīts prieks – dubults prieks. Kopš zivis ķeram ne tikai paturēšanai lomā no makšķerēšanas ir nolaidusies “savtīgā klusētāja” ēna. Labāko spininga meistaru atsaucība prezentējot savas saudzīgas copes instrukcijas, rada cerības par atlaid mammu! ideju izplešanos kā jaunāku, tā vecāku copmaņu vidū, jo tādiem piemīt kopība iet palīgā dabai, kad tas vajdzīgs.

Pirmais runātājs, WPC (World Predator Classic) čempions Gatis Mālmeisters visvairāk jautājumu saņēma par mānekļiem un atšķirībām starp copi Latvijā un Rietumeiropā. “Zivis ir tur, kur tās tiek laistas arī atpakaļ”, saka Gatis, viņaprāt kvintesenciālā atšķirība ir sociālekonomiskajos apstākļos un izpratnē par copi kā tādu. “Makšķerēšana mums ir asinīs'”, viņš uzskata, un Gata domai piekrīt arī Latvijas izlases spiningošanā no laivām dalībnieks Māris Auziņš sakot, Pasaules čempionātā Baltijas valsts aizņemuši lielāko daļu pjedestāla, tai lietai jābūt asinīs! Šogad Latvijai cieņpilna bronzas medaļa, kurai tika neviltota “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!”” dalībnieku interese. Māris uzsvēra, ka prasmīga apsaimniekošana un stingri noteikumi ir tie, kas padara copi interesantu ne vien sacensību, bet arī amatieriskā līmenī.

Normunds Ikomass makšķerē tikai nepilnus 3 gadus, taču šajā laikā noķerto un atlaisto zivju skaits varētu pārsteigt jebkuru profesionālu copmani. Vairāki desmiti virs 1 metra garuma līdaku! Viņa stāstījums par “big bait” tēmu Skandināvijā un analoģija ar kādu nelielu ezereli Latgalē.  Zīmīgs ir stāsts par viņa un ceturtā copes instruktora – Jāņa Školina attiecībām – nolēmuši aizbraukt uz copi, ar džerkiem, tāpat pamētāt – Jānim jau amats rokā, bet Normundam tikai pirmā dzirdēšana… Mīlestība dzimusi ar pirmo “tesienu””, turklāt ar tādu vērienu, ka pēc neoficiāliem reitingiem šobrīd Normunds Ikomass ir spējīgākais trofejmammu ķērājs Latvijā. Un atlaidējs! Arī Normunds un Jānis atvēra savas mānekļu kastes un ļāva iemēģināt trofejzivju spiningus.

Pievēršoties praktiskajai makšķerēšanai – copes sesijai “atlaid mammu!” stilā, jāsaka, zaļsvārces kauties nebija pierunājamas. Ķeršanās apspriešana, baudot gardo “Vecupenieku” soļanku, aprobežojās ar epitetiem – “man tur viena uzbakstīja”, “man tur viena atnāca līdz laivai”, “man tur viena paņēma, bet bija nost ar pirmo sveci” vai arī “redzēji, kā tur maili uzspieda!?” Neraugoties uz to, ka nu ezera virsmu rotāja “viegls ņieburiņš”, arī otra copes diena nebija labāka. Pasākuma garāko zaļsvārci – 74cm (attēlā augstāk) pieteica Gints Geistarts, kurš saņēma SIA Ieroči dāvanu karti 50 eiro vērtē, Egonam Circenam par 65 cm uguņošanas kaste no FisBon un Jānim Školinam pārsteigumbalva no Golteenn – “kotlešu masas” jeb big bait asorti.

Mazliet nostalģisks saulriets vienmēr var liecināt par interesantās un piedzīvojumiem “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!””sezonas galu. Protams, drīzumā mūsu lapā vēl 3 pirmizrādes Babītes ezera pasākuma videolekcijām, bet kopumā izglītošanās laiks ir galā. Visas sezonas garumā notikuši 5 pasākumi – Burtnieka ezerā, Lielauces ezerā, Alūksnes ezerā, Kaņiera un Babītes ezeros, kuru ietvaros noturētas 20 saudzīgas copes instrukcijas un 15 lekcijas, kuras, pēc daudzu atsauksmēm, jau ir sniegušas daudz kā jauna par makšķerēšanu, par dabu, par cilvēkiem… Spiningus gulēt tomēr vēl nesūtīsim, būs pasākumi “atlaid mammu!” ietvaros, būs gan Lāčplēša dienas cope Kaņierī, gan sezonas noslēgums LVM Tērvetes atpūtas mājā…, informācija sekos.

Biedrība “Atlaid mammu” saka paldies dalībniekiem, kas ņēma aktīvu dalību un mudināja citus tapt izglītotiem, tāpat mūsu pateicība Valsts zivju Fondam, Latvijas valsts mežiem, Burtnieku novadam, Aģentūrai ALJA , viesu namam “Vecupenieki” kā arī Lauku atbalsta dienestam un Makšķerēšanas kartei; pateicamies kompetentajiem lektoriem: Matīsam Žagaram, Jānim Ukasam, Marikai Daļeckai, Ilonai Riekstiņai, Laurai Krūmiņai, Baibai Prūsei, Aigaram Jansonam, Laurai Grīnbergai, Armandam Rozem, Kārlim Milleram, Valteram Žeižim, Lindai Buholcei, Aivaram Siliņam un Ingmāram Ladigam; liels paldies arī pieredzējušajiem copes instruktoriem: Mārtiņam Balodim, Kristiānam Godiņam, Ingum Goltiņam, Gunāram Klēģeram, Bruno Liepiņam Gintam Geistartam, Arturam Veidemanim, Romaldam Ribuzulam, Jurim Baltajam, Jānim Skultem, Mārtiņam Plešam, Jurim Bārtulim, Uģim Circenim, Kārlim Goldmanam, Mārim Auziņam, Gatim Mālmeisteram, Normundam Ikomasam un vēl daudzajiem, kas palīdzēja notikt “Uzzini un izglītojies kopā ar “atlaid mammu!””