Pavasaris šogad itin svelmīgs iegadījies, kamēr Rīgā zied ceriņi, Burtniekos ar smaržu reibina ievas. Ļaudis, raduši arī pie netīkamiem laikapstākļu niķiem, gluži kā neticot,vada rāmas stundas Latvijas 4. lielākā ezera krastā. Ūdenslīmenis šogad pazems, visi seklumi pilni sīkzivjukņadas – ik pa brīdim dzirdams līdakas asais cirtiens. Lēpes un ašķi aug griezdamies – ne dienām, bet stundām, zilo ezera spoguli padarot arvien zaļāku. Maijs Burtniekos ir līdaku spiningošanas svētki un makšķerēšanas tūrisma laiks, ierodas laivas no visas Latvijas, gatavojas tradicionālajam laivu spiningošanas čempionātam vai vienkārši izklaidējas un noķer kādu zivi maltītei, jo ķeras visiem un visur. Brīvdienās, jo vairāk tādās, kādas trāpījušās šogad, pie rampas ir pamatīga rosība. Kņada un rūcināšana sākas jau ap četriem rītā, kad adrenalīna alcēji ar saviem auto un laivām drūzmējās rindā pie laivu rampas. Ap sešiem, septiņiem krastā viss ir kluss un mierīgs – vīri un sievas makšķerē!

Dalībnieku pulcēšanās „Uzzini un izglītojies” Burtniekapasākumam sākās sestdienas rītā pie inspektoru mājiņas, tika uzstādīta skaņu sistēma, un Ojārs Beķeris kurinājadalībniekus uz saudzīgas copes instrukcijām. Skanējaliega fona mūzika, jau no paša rīta bija pamatīga svelme, vējš – ne pūsmiņas. Pirmie uzstājās 2016. gada Latvijas čempioni spiningošanā no laivām – Mārtiņš Balodis un Kristiāns Godiņš. Vīri atklāja, ka rīta agrumā jau paspējuši paspiningot ar pavisam labiem rezultātiem gan izmēra, gan skaita ziņā. Kā Burtnieka labākos mānekļus Osprey komandas pārstāvji min klasiskos rotējošos vizuļus, tāpat arī šūpiņus, bet zāļainākām vietām svarotugumijzivi ofseta āķī, tāpat labi kampj arī dažādus voblerus, kas darbojas ne dziļāk par metru. Galvenais, kas jāzina par zivs saudzīgu atlaišanu – obligāts ir gumijots uztveramais tīkls un āķa atbrīvošanas komplekts. Nākamais ar savu stāstījumu uzstājās copesblogeris Gunārs Klēģers, pieskaroties tādiem tematiem kā copmaņu paražas Latvijā un Skandināvijas valstīs un argumentējot par labu „atlaid mammu!” saudzīgas copesprincipiem. Kā pēdējais ar savu pieredzi dalījāsilggadējais Latvijas čempionāta dalībnieks, godalgotais Ingus Goltiņš, kurš atzina, ka pēdējo gadu laikā trofejzivju izmēriem patiešām ir tendence samazināties un, ka selektīvas copes popularizēšanas rezultātā, situācija varētu pamazām sākt uzlaboties, par piemēru minot „atlaid mammu!” 2. sezonu, kad 2 līdakas tika noķertas un atlaistas divreiz. Instruktori arī uzteica konkursa „atlaid mammu!” ideju – izmantojot zivjusiles, sacensties uz noķertajiem un atlaistajiem līdakas, asara vai zandarta garumiem.

Nākamā pasākuma atrakcija – sešu stundu copes sesija ar zivjusilēm „Vidzemes laivas” lielajās „pellās”. Labākā ekipāža noķēra 12 līdakas un 2 asarus, otra labākā 6 līdakas un vienu asari. Vidējais līdaku garums no 53 līdz 58 centimetriem. Lielākā līdaka 1. dienā trāpījās Gunāram – 65 centimetri, bet 2. dienā Jānim Ukasam – 75 cm. Sekmīgākais ķeršanas dziļums no 1,7 līdz 1,3 metriem, jo labāk tur, kur aug lēpenes. Neraugoties uz to, ka 1. „Uzzini un izglītojies” klātienē apmeklēja salīdzinoši neliels reģistrēto dalībnieku skaits, ir informācija, ka sestdien ezerā vismaz 20 laivas izmantoja „atlaid mammu!” zivjusiles un, makšķerējot saudzīgas copes stilā, tika noķertas un atlaistas vismaz 50 līdakas.Kad saule jau zemu, pienāk Anatolijs no Neste komandas un pastāsta, ka svētdiena viņiem bijusi negaidīti veiksmīga līdaku daudzuma un izmēru ziņā – noķertas un atlaistas arī divas līdakmammas lielākas par vienu metru.Labāk ķēries Salacas galā…

Pasākuma 2. dienā dalībnieki noklausījās Marikas Daļeckas novadpētniecības lekciju, Jāņa Ukasa visa veidošanās lekciju un Matīsa Žagara stāstījumu par Burtniekam raksturīgām pārmaiņām ekosistēmās un faktoru ietekmi uz zivju sabiedrību. Šī pasākuma daļadrīzumā būs pieejama videoversijā jaunumos.

Nākamais „Uzzini un izglītojies kopā ar „atlaid mammu!”” pasākums notiks 10. jūnijā Lielauces ezerā, pieteikšanās tiks izsludināta iepriekš.